Nyt forsvarsprogram skaber fremtidens danske forsvarsvirksomheder  

Tre danske fonde går nu sammen om at skabe en ny generation af danske forsvars-virksomheder. Med tilsagn om op til 200 mio. kr. og plads til cirka 72 virksomheder etableres et nyt program med tiltag målrettet danske iværksættere og SMV’ere inden for forsvarsområdet. Bag initiativet står Industriens Fond, Innovationsfonden og EIFO.  

Det er tre tunge parter, der nu samler kræfterne og lancerer Danmarks første forsvarsaccelerator, Defence Tech Denmark. Ved at samle kapital og kompetencer fra Industriens Fond, Innovationsfonden og EIFO, er ambitionen at skabe en ny generation af danske forsvarsvirksomheder.   

Defence Tech Denmark bliver etableret i DTU Science Park og på Teknologisk Institut og vil kunne rumme op til 72 udvalgte virksomheder, der skal indgå i målrettede accelerations- og transformationsforløb.   

De tre stiftende fonde har givet tilsagn om at bidrage med op til 200 mio. kr., bl.a. som soft funding, investeringer og lån til virksomhederne samt finansiering af programmets initiativer.  

I dag er omsætningen i danske forsvarsvirksomheder cirka fire gange lavere pr. indbygger end i nabolande som Norge, Sverige og Storbritannien. De tre fonde er derfor gået sammen for at styrke Danmarks konkurrenceevne og sikkerhed. Initiativet kommer som svar på den aktuelle geopolitiske situation, der kræver en markant øget kapacitet og national robusthed inden for forsvarsteknologi.  

Vi styrker indsatsen  

”Der findes i dag under 50 kernevirksomheder i den danske forsvarsindustri. Med den verden vi lever i, er det alt for lidt. Derfor er det enormt vigtigt at styrke indsatsen for forsvars-startups, så vi målrettet øger antallet af nye, potentielle kernevirksomheder. Samtidig skal vi stimulere den eksisterende underskov af danske forsvarsvirksomheder, der allerede er i gang, så de hurtigere modnes og bliver klar til skalering. Jeg er sikker på, at Defence Tech Denmark vil levere et markant antal forsvarsvirksomheder til gavn for Danmark,” siger CEO Peder Lundquist fra EIFO.   

Det nye program vil også skabe nye forretningsmuligheder 

„Den gigantiske oprustningsopgave, vi står overfor skaber unikke forretningsmuligheder – også for de små og mellemstore virksomheder. Mange virksomheder har med den rette hjælp et stort potentiale for at udvikle nye løsninger, der kan gøre en reel forsvarsteknologisk forskel. Løsninger, som er stærkt efterspurgte. Nu sætter vi massivt ind for, at flere SMV’er forløser potentialet og høster gevinsterne på et marked, der vil vokse hastigt de kommende år. Samtidig er det nye projekt også et vigtigt skridt til at udvide og styrke hele det danske forsvarsteknologiske økosystem, som spiller en væsentlig rolle for virksomhedernes succes,” siger direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.  

Nyt offentlig-privat partnerskab er med til at styrke nytænkning 

”Med dette offentlige-private partnerskab styrker vi innovationen i den danske forsvarssektor. Vi kobler Innovationsfondens investeringsprogrammer og bløde midler med hårde midler og kompetenceopbyggende forløb. Det skal sætte fart på udvikling og kommercialisering af forsvarsteknologiske løsninger, der både kan styrke Danmarks konkurrenceevne og modstandskraft. I fællesskab afkorter vi vejen til målet for danske startups og SMV’er med potentiale inden for forsvar og sikkerhed ved at understøtte hele rejsen fra idé til marked,” siger Cecilie Brøkner, direktør i Innovationsfonden.  

Høje ambitioner for succesraten  

Det er ambitionen, at mindst 48 ud af de 72 virksomheder går hele vejen og udvikler sig til kernevirksomheder i den danske forsvarsindustri. Hvis det lykkes, vil det være en succesrate betydeligt over, hvad man normalt ser i accelerationsprogrammer.       

Udover at samle alle finansieringsbehov i ét samlet program, tilbyder Defence Tech Denmark virksomhederne unikke udviklingsmuligheder i samarbejde med Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse ved fx at åbne op for demonstration og test af teknologier, der kan understøtte forsvarets behov, samt opbygning af regulatoriske og salgsmæssige kompetencer.    

DTU Science Park har nu sat gang i rekrutteringen af en programchef til Defence Tech Denmark, som DTU Science Park skal drive i samarbejde med Teknologisk Institut. Planen er at åbne for virksomhedsansøgninger til både accelerations- og transformationssporet i efteråret 2025.      

Fakta om indsatsen:

Cirka 72 virksomheder udvælges ad tre omgange til at indgå i ét af to spor.

Acceleration af startups: Op til 36 iværksætter-virksomheder udvælges ad tre omgange (3×12) til accelerationsprogrammet, hvor de bl.a. modtager ca. 1 mio. kr. i soft funding og adgang til potentielle investeringer.  

Transformation af SMV’ere: Op til 36 SMV’er udvælges ad tre omgange (3×12) og indgår i et program, der skal modne og skalere deres teknologier. Transformationssporet er også åbent for virksomheder, der i dag ikke er i forsvarsindustrien, men som har civile produkter med militært potentiale (såkaldt ’dual-use’). 

Aktuelt

Gine Maltha Kampmann, Benjamin Bøgen Pedersen og Thomas Hofman-Bang.
Nyhed

10. april 2025

Ny undersøgelse: Unge forventer fokus på diversitet og ligestilling

Nyhed

9. april 2025

Massiv støtte på vej til fintech-startups i Danmark og Norden

Nyhed

3. april 2025

Nyt værktøj skal hjælpe virksomheder i gang med takeback-løsninger

Constructive AI Explorers
Nyhed

2. april 2025

Industriens fond støtter konstruktiv journalistik om AI i danske virksomheder

forretningsidéer
Nyhed

1. april 2025

Ny fond får forretningsidéer og iværksættere til at vokse

Recirkuler elektronik – en vej til cirkulær produktion
Nyhed

31. marts 2025

Dansk elektronikbranche skal reducere spild

Nyhedsbrev

Industriens Fond udsender nyhedsbreve én gang om måneden med seneste nyt fra Fonden

Ved tilmelding bekræfter jeg mit ønske om at modtage nyhedsbreve fra Industriens Fond. I må desuden gerne invitere mig til livearrangementer, webinarer og konferencer via email. Jeg kan til enhver tid trække mit samtykke tilbage. Når jeg tilmelder mig nyhedsbrevet, bekræfter jeg at have læst og accepteret Industriens Fonds persondatapolitik.