Nyt fra Industriens Fond

2. maj 2025
Danmarks bedste unge hackere tørner sammen til De Danske Cybermesterskaber 2025
Der er kamp om titlen som Danmarks bedste hacker under 25 år og en plads på det Danske Cyberlandshold ved De Danske Cybermesterskaber d. 3. maj 2025.
Der er kamp om titlen som Danmarks bedste hacker under…
Temaer

3. februar 2025
Trecifret millionbeløb skal gøre Danmark til epicenter for cirkulær produktion
Med en ny, historisk stor bevilling på over 125 mio. kr. vil Industriens Fond gøre danske virksomheder førende inden for cirkulær produktion. Det er nu, vi skal foretage det nødvendige gearskifte og gøre danske virksomheder mere bæredygtige – og dermed modstands- og konkurrencedygtige, siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.
Med en ny, historisk stor bevilling på over 125 mio….

11. april 2025
Nyt forsvarsprogram skaber fremtidens danske forsvarsvirksomheder
Tre danske fonde går nu sammen om at skabe en ny generation af danske forsvars-virksomheder. Med tilsagn om op til 200 mio. kr. og plads til cirka 72 virksomheder etableres et nyt program med tiltag målrettet danske iværksættere og SMV’ere inden for forsvarsområdet. Bag initiativet står Industriens Fond, Innovationsfonden og EIFO.
Tre danske fonde går nu sammen om at skabe en…

10. april 2025
Ny undersøgelse: Unge forventer fokus på diversitet og ligestilling
Diversitet og inklusion er i høj kurs blandt unge på det danske arbejdsmarked, viser ny undersøgelse fra Tænketanken EQUALIS og Industriens Fond. Et faktum, der stiller krav til arbejdsgiverne, hvis de vil rekruttere og fastholde unge talenter, siger adm. direktør i EQUALIS, Gine Maltha Kampmann.
Diversitet og inklusion er i høj kurs blandt unge på…