New Loop: En virksomhed skabt til fremtiden

Når markederne er usikre, bliver evnen til at tænke langsigtet og justere kursen afgørende For virksomheden New Loop har deres forestillingsevne hjulpet dem med at gå nye veje.
26. maj 2026 / Bæredygtig produktion
En kaffekop glider ned i en pantautomat på et fortov i byen. En helt almindelig hverdagsbevægelse, lige så naturlig som at aflevere flasker i supermarkedet. Det var det billede, Anders Morgenthaler, Gitte Saaby Kjær og Anders Barsøe så for sig, da de i foråret 2020 grundlagde virksomheden New Loop. En infrastruktur i det åbne byrum, hvor engangsemballage hørte fortiden til, og genbrug var gjort let, intuitivt og økonomisk attraktivt.
“Vi troede egentlig, at det ville blive rimeligt let. Der var stor tilslutning, og vi tænkte, at hvis bare løsningen var god nok, så ville både borgere og virksomheder være med,” fortæller Anders Barsøe, CEO i New Loop.
Men visionen ramte hurtigt nutidens virkelighed. Markedet var endnu ikke klar; reguleringen udeblev, og mange kunder var ikke villige til at betale mere for en genbrugskop end for den engangskop, de allerede kendte. For New Loop opstod et dilemma, som er velkendt for mange virksomheder, der arbejder strategisk med bæredygtige løsninger: Fremtiden er tydelig, men vejen derhen er ujævn.
“En engangskop koster omkring 1,5 kr. Vores anvendelsesgebyr er 2 kr. og det er faktisk lavt i forhold til, hvad et loop koster i transaktionsgebyr, håndtering og vask, før de kan sættes på markedet igen. Men hvis vi ikke matcher markedet, så får vi aldrig løsningen ud at leve,” forklarer Anders Barsøe.

Visionen om at udkonkurrere engangsemballage
Virksomheder, der formår at forestille sig fremtidens markeder samtidig med, at de tilpasser sig den konkrete virkelighed her og nu, står stærkere i et usikkert landskab. Evnen til at tænke langsigtet er ikke længere en strategisk luksus, men en forudsætning for konkurrencekraft.
“Når virksomheder arbejder strategisk med fremtiden, bliver bæredygtighed ikke et benspænd, men et konkurrenceparameter. Fremtidsbilleder hjælper virksomheder med at træffe valg i dag, der både styrker forretningen og gør dem robuste i en industri, der uundgåeligt skal omstilles,” siger Anders Ziegler Kusk, programchef ved Industriens Fond.
New Loop har netop deltaget i projektet Green Horizons workshops, hvor de har været med til at udvikle klare billeder på fremtiden som strategisk pejlemærke for forretningsudviklingen. For Anders Barsøe er fremtiden ikke et fast mål, men en retning. En måde at navigere i et marked, hvor rammerne konstant flytter sig, og hvor det langsigtede udsyn er med til at holde kursen.
“Det, der driver os, er, at vi kan se, at der findes et bedre alternativ. Og når markedet – og reguleringen – indhenter det, så er vi klar,” siger han afslutningsvis.
Flere veje til målet
New Loop er fra begyndelsen designet med et langt sigte. Forretningsmodellen, materialevalgene og systemtænkningen bygger på en forventning om, at cirkulære løsninger bliver normen, ikke undtagelsen. Men når reguleringen ikke følger med, må vejen til målet justeres.
Et større nationalt samarbejde, der efter flere års forarbejde aldrig blev realiseret, står som et tydeligt eksempel og en vigtig læring.
“Vi havde regnet med, at reguleringen nationalt skulle danne grobund for omstillingen. Det skete ikke som forventet, og det lærte os, at tingene ikke kommer let. Man er nødt til at bygge en forretning, der kan flere ting på én gang,” fortæller Anders Barsøe.
Derfor har New Loop styrket sin position ved at konkurrere på flere parametre. Deres løsning handler ikke kun om klima og cirkularitet – men ligeså meget om drift, økonomi og funktionalitet. Barsøe forklarer:
“Vi hjælper virksomheder og kommuner med at lave cirkulære systemer for oprydning og compliance,” forklarer Barsøe. “Det er konkrete problemer, som de allerede har, og som vores løsning adresserer her og nu.”
New Loop samarbejder blandt andet med en række større virksomheder i forhold til udskiftning af engangsemballage i deres kantiner og ved deres kaffeautomater. I et samarbejde med Københavns og Frederiksberg Kommune har de også etableret et af verdens største byrumsløsninger med returautomater og infrastruktur for genbrugsemballage.
Men til trods for stærke partnere er der stadig behov for investorer for at sikre forretningen økonomisk, da det kræver skalering at lave en rentabel forretning, der kan konkurrere med engangsemballage.
Nye markeder, nye muligheder
Selvom New Loop har fået fodfæste i Danmark, er det tydeligt, at skalering kræver større og mere modne markeder. Her har den klare vision for, hvad New Loop skal i fremtiden, skærpet virksomhedens blik for mulighederne i udlandet. Blandt andet har New Loop rettet blikket mod Centraleuropa og Mellemøsten, herunder Saudi-Arabien, hvor der investeres massivt i nye infrastrukturer.
“Der er steder, hvor man har besluttet sig for at være 100 % cirkulær inden for emballage,” siger Barsøe. “Og hvor man har både kapitalen og viljen til at bygge systemerne op fra bunden,” siger Anders Barsøe.
For New Loop handler internationaliseringen ikke kun om volumen, men om partnerskaber, der sikrer reel impact med nye værditilbud og løsninger, der kan tilpasses lokale behov.
Fremtidens frontløbere
For New Loop er det ikke et spørgsmål om omstillingen kommer, men hvordan de kan positionere sig, inden den for alvor slår igennem.
Derfor følger New Loop også udviklingen i materialer, kemi og regulering. De er klar til at skifte plast ud, når der findes et bedre alternativ, der både er cirkulært, skalerbart og realistisk i forhold til pris og klimaaftryk.
“Vi orienterer os hele tiden mod det næste, der kommer. Vi er allerede et skridt foran reguleringen, fordi vi har tænkt langsigtet fra starten. Det giver os et forspring, når markedet bevæger sig,” siger Anders Barsøe.
Selvom markedet tøver, er retningen ifølge New Loop uomtvistelig. Bæredygtighed er ikke et midlertidigt modeord, men en strukturel forandring, som virksomheder før eller siden må forholde sig til – også i en tid, hvor forsyningssikkerheden fylder mere i beslutningsrummene.
“Adfærdsændringer sker sjældent af sig selv. Men ressourcerne bliver dyrere, kravene strammere og forventningerne højere. Det er uundgåeligt,” understreger han.


