Produktdesign er første skridt på rejsen mod cirkularitet

Cirkulære produkter
Aktiv
Bæredygtig produktion

For at gøre produkter og produktionen cirkulær, skal cirkulariteten indtænkes allerede i designfasen.

Projektets topprioriteter

  1. At styrke virksomheders evne til at designe cirkulære produkter.

  2. At forberede danske virksomheder på markeds- og myndighedskrav.

  3. At understøtte en national omstilling til cirkulær produktion i Danmark.

Op til 80 procent af et produkts miljøpåvirkning fastlægges allerede i designfasen. Derfor er det afgørende, at danske virksomheder begynder at tænke i cirkulære løsninger fra første streg på tegnebrættet.

Med en målrettet indsats hjælpes produktionsvirksomheder med at udvikle cirkulære produkter, der ikke bare er konkurrencedygtige, men som også er fremtidssikrede og i overensstemmelse med kommende lovkrav.

I projektet sigtes der især efter at hjælpe danske fremstillingsvirksomheder – særligt små og mellemstore – med at designe produkter, der er mere holdbare, lettere at reparere og genanvende samt indeholder færre problematiske materialer.

Struktureret udvikling af cirkulære produkter

Mange steder i markedet efterspørges der mere bæredygtige produkter og løsninger. Og også fra myndighedernes side peger pilen mod mere cirkulære produkter.

For eksempel forventes det, at EU’s nye forordning om miljøvenligt produktdesign, ofte kaldet ESPR, og det tilhørende digitale produktpas vil stille krav til næsten alle fysiske varer på det europæiske marked.

Det betyder, at virksomheder i fremtiden skal dokumentere alt fra materialevalg til produktets samlede miljøpåvirkning gennem hele dets livscyklus.

Disse nye krav og den tilhørende vækst i efterspørgslen efter cirkulære produkter er en unik forretningsmulighed for den danske produktionssektor.

Industrien skal skabe cirkulære produkter

En afgørende del af projektforløbet handler om at give 30 danske virksomheder en håndsrækning så de bliver frontløbere på området.

Hver virksomhed gennemgår et intensivt forløb over 12 måneder, hvor deres produkter analyseres og re-designes ud fra cirkulære principper.

Der fokuseres både på det fysiske produktdesign og på udvikling af de datasystemer, der skal sikre sporbarhed og compliance med det digitale produktpas.

Små virksomheder skal også lave cirkulære produkter

Cirkulært produktdesign er ikke kun for de store virksomheder. Faktisk er det ofte de små og mellemstore virksomheder og Danmarks mange underleverandørvirksomheder, der har mest at vinde ved at være på forkant og tænke cirkulært allerede i dag.

Mange af de kommende krav bliver nemlig komplekse, og det er lettere at håndtere dem, hvis man tidligt får styr på designprincipper, dataflow og dokumentation.

Dermed gælder det, at underleverandører som har styr på sit arbejde med cirkulære produkter, bliver mere attraktive at handle hos.

Gennem projektet får de deltagende virksomheder blandt andet adgang til:

  • Viden og værktøjer til at analysere og forbedre deres produkters bæredygtighed
  • Skræddersyede workshops og sparring med forskere og eksperter
  • Testfaciliteter og støtte til at udvikle prototyper
  • Et benchmarkværktøj, som måler parathed til cirkulært produktdesign
  • Studerende, der bidrager med nye perspektiver og praktisk hjælp

Konkret tager projektet afsæt i ét konkret produkt per virksomhed. Men ambitionerne rækker langt ud over det enkelte caseforløb.

Mere bredt får virksomhederne kompetencer og metoder til at brede den cirkulære tilgang ud til resten af deres produktportefølje.

Og samtidigt udvikles en digital drejebog med trin-for-trin vejledninger, som andre virksomheder kan bruge efterfølgende.

For at opnå succes med sine cirkulære produkter skal samarbejdet mellem produktdesign, produktion og værdikæde være centralt og køre optimalt.

Projektet sikrer derfor også, at relevante medarbejdere – fra udvikling og indkøb til ledelse og marketing – bliver involveret, så viden og forandringer forankres overalt i organisationen.

Cirkulære produkter som katapult for konkurrenceevnen

At have cirkulære produkter i sin produktportefølje skaber god forretning. Produkterne er attraktive og efterspurgte og er med til at efterleve virksomheders egne krav til sig selv og kundernes stigende forventninger til bæredygtighed og transparent dokumentation.

Men de cirkulære produkter er også med til at skabe resiliens. Virksomhederne der deltager i projektet – og andre virksomheder der baserer sig på cirkulære produkter – bliver nemlig mere robuste over for fremtidig regulering og forstyrrelser i den globale handel. Og derudover styrkes virksomhedernes position på både hjemmemarkedet og internationalt.

Et centralt formål med projektet er at vise vejen mod cirkularitet og øget konkurrenceevne gennem praksisnære eksempler, der kan inspirere hele industrien.

Derfor bliver viden og erfaringer fra de 30 virksomheders rejse delt bredt gennem podcasts, artikler, videoer og events både undervejs og i kølvandet på projektet.

Stærkt partnerskab og solidt fundament

Ved at kombinere GTS-systemet og udvalgte danske universiteter i projektet sikrer man en række gode forhold for fremdriften.

FORCE Technology kommer med stor erfaring med at sikre succes og gode resultater i virksomhedsforløbene, Syddansk Universitet kommer med stor ekspertise inden for design-for-disassembly og cirkulære strategier, mens Aarhus Universitet står stærkt inden for datasystemer og logistik bag det digitale produktpas.

Universiteterne er desuden garanter for, at studerende inddrages i projektets aktiviteter – både i praksis ude i virksomhederne, men også gennem forskellige projektforløb på både bachelor- og kandidatniveau. Ydermere kommer universiteterne også til at bruge viden fra projektet til at optimere og udbygge undervisningen og forskningen inden for cirkulære produkter og forretningsmodeller.

Derudover inddrages en række eksterne aktører også i arbejdet med at styrke de danske virksomheder, herunder brancheorganisationerne Dansk Industri og SMVdanmark, samt de regionale erhvervshuse, der alle skal være med til at sikre bred formidling og forankring i dansk industri.

En bredspektret indsats for flere cirkulære produkter i dansk erhvervsliv

Samlet set forventes projektet at skabe både kortsigtet og langsigtet impact. Dels kommer 30 virksomheder til at gennemføre udviklingsforløb og skabe konkrete cirkulære løsninger, og derudover udvikles også et benchmark-værktøj, der dels hjælper virksomheder med at vurdere deres produkters cirkulære paratheds-niveau, dels viser hvor langt de er i omstillingen af deres produkter.

Projektet er desuden fremtidssikret, ved at implementere den opnåede nye viden i undervisningen på universiteterne, så en ny generation af ingeniører og designere bliver trænede i at arbejde cirkulært allerede mens de uddanner sig.

På den måde kan projektet ses som et startskud til en ny standard for, hvordan dansk erhvervsliv designer, producerer og sælger produkter.

Projektdata

Projektet

Projektnavn:
Cirkulære produkter – ecodesign og produktpas

Projektejer:
FORCE Technology

Periode:
2025-2028

Støttet med:
14,0 mio. kroner

Cirkulær produktion

Arbejdet med cirkulære produkter udføres som led i Industriens Fonds samlede indsats for at skabe en mere bæredygtig produktion gennem mere cirkulær produktion.

Partnere

Indsatsen med at skabe mere cirkulære produkter udføres i et velfunderet partnerskab.

Bevillingsmodtager

Thomas Bech Hansen
Vicedirektør
FORCE Technology

Kontakt

Annette Skyt
Senior Consultant
24 21 13 22
ansk@forcetechnology.com

Kontakt

Nanna Nyholm, projektleder

Nanna Nyholm

Projektleder

Nyhedsbrev

Industriens Fond udsender nyhedsbreve én gang om måneden med seneste nyt fra Fonden

INFO

Ved tilmelding bekræfter jeg mit ønske om at modtage nyhedsbreve fra Industriens Fond. I må desuden gerne invitere mig til livearrangementer, webinarer og konferencer via email. Jeg kan til enhver tid trække mit samtykke tilbage. Når jeg tilmelder mig nyhedsbrevet, bekræfter jeg at have læst og accepteret Industriens Fonds persondatapolitik.