Materialemøde: Sparring om materialer, plast, metal og genanvendelse

Få faglig sparring, udforsk nye materialetyper og vær med til at udvikle løsninger, der baner vejen for innovation og bæredygtighed.

Dato: D. 14. november 2025
Tid: Kl. 09:00 – 14:00
Lokation: IBA Erhvervsakademi Kolding, Havneparken 1, 6000 Kolding
Pris: Gratis

Genanvendelse i fokus:

Er I klar til at tage jeres materialeudfordringer til næste niveau? På dette inspirerende og interaktive møde får I mulighed for at dykke ned i, hvordan materialer som metal og plast, samt genanvendte og alternative materialetyper, kan blive nøgleelementer i jeres produktion, innovation og grønne omstilling. I får direkte adgang til eksperter og forskere fra blandt andet GTS-institutter, universiteter og industrien, som sammen med jer vil arbejde med jeres konkrete udfordringer og idéer. Gennem korte oplæg og efterfølgende breakout-sessions får I hands-on sparring i grupper baseret på jeres eget indspil: Hvilke materialer arbejder I med? Hvilke problemstillinger står I overfor? Hvilke visioner har I for fremtiden?
Vi sætter fokus på tre temaer: metal (fx nye metaltyper og 3D-print i metal), plast (fx bionedbrydeligt plast og 3D-print i plast) og genanvendelse samt nye materialetyper (fx materialevalg i byggeriet, hamp, ålegræs eller svampe). Der er rig mulighed for at stille jer selv i spil, dele jeres situation, og få faglig støtte til hvordan I kan få flere ideer og bringe dem videre – fx via projekter og samarbejder i regi af Motorvej for Materialeviden og MADE. Undervejs møder I andre virksomheder, som arbejder med lignende udfordringer, hvilket giver værdifuld inspiration og netværksmuligheder. Kom og få viden, sparring og nye perspektiver på, hvordan materialeteknologi og genanvendelse kan styrke jeres konkurrenceevne og grønne profil.

Arrangør:
MADE